Местна политика
Последни Най-четени Най-коментирани-
access_time 01/12/2023comment 0visibility 385
-
access_time 30/11/2023comment 0visibility 571
-
access_time 30/11/2023comment 0visibility 399
-
access_time 30/11/2023comment 0visibility 370
-
access_time 30/11/2023comment 0visibility 400
-
access_time 30/11/2023comment 0visibility 487
- За третия път СОС не избра председател
- Балотаж между Тонова и Гълъбов за избор на председател на СО...
- Васил Терзиев: Ако не се избере председател на СОС, градът щ...
- Бойко Димитров: Общинският съвет продължава да е блокиран
- Борис Бонев предложи коалиция ПП-ДБ-СС да не издигат кандида...
- Отново скандал в СОС: Три партии напуснаха заседанието време...
-
access_time 28/11/2023comment 0visibility 480
-
access_time 28/11/2023comment 0visibility 430
-
access_time 28/11/2023comment 0visibility 465
-
access_time 28/11/2023comment 0visibility 430
-
access_time 28/11/2023comment 0visibility 465
-
access_time 27/11/2023comment 0visibility 856
-
access_time 27/11/2023comment 0visibility 502
-
access_time 21/11/2023comment 0visibility 495
-
access_time 21/11/2023comment 0visibility 461
-
access_time 21/11/2023comment 0visibility 475
-
access_time 20/11/2023comment 0visibility 527
-
access_time 20/11/2023comment 0visibility 556
- „Възраждане“ няма да подкрепи Бонев за председател на СОС
- Георги Георгиев: Очевидно вървят пазарлъци, ние няма да учас...
- Преди заседанието на СОС: Васил Терзиев ще разговаря с всичк...
- Ще има "сглобка" за председател на СОС, или избори след 3 ме...
- Георги Георгиев: Изборът за председател на СОС вчера беше фа...
- Иван Таков: Групата на БСП няма да подкрепи Борис Бонев за п...
- Най-високият съветник в СОС е Венци Стойчев от Възраждане, С...
- Вили Лилков: Политическите сили в СОС трябва да преговарят
- Борис Бонев призова общинските съветници да го подкрепят за ...
- СОС не избра председател
- „Възраждане“ в СОС: Тук сме, за да ускорим развитието на Соф...
- Хекимян: Няма да подкрепим нито една от номинациите за предс...
Местна политика
Основният орган на местната политика в Софийска община е Столичния общински съвет. В състава на Столичния общински съвет влизат 61 общински съветници, представители на местната политика.

Състав на Столичния общински съвет като орган на местната политика
Столичният общински съвет има 61 члена, в позиция на общински съветници, упражняващи местна политика. Те се избират от гражданите, живеещи в Столична община, за да участват в осъществяването на местната политика.

Дейност на Столичния общинския съвет като орган на местната политика
Столичният общинския съвет има правомощията да ръководи местната политика според Конституцията на страната, Европейската харта за местно самоуправление, Закона за местното самоуправление и местната администрация, актуалното законодателство, Правилника за организацията и дейността на Столичния общински съвет за местната политика.
Основните цели в дейността на Столичния общински съвет, в качеството му на орган на местната политика, са да съблюдава законността и колегиалността. Като основен представител на местната политика Столичният общински съвет се стреми да взима решенияа си самостоятелно, без намесата на държавни органи.
Представлявайки местната политика, Столичният общински съвет гарантира и защитава интересите на столичани. Съблюдава взимането на решения за местната политика да става публично и те реално да се изпълняват. Избран от СОС обществен посредник съдейства за спазаване интересите и правата на гражданите.
Заседанията на Столичния общински съвет, на които се взимт решениа за местната политика, се провеждат през седмица и по-точно втория и четвъртия четвъртък в месеца във времето от 10 до 14 ч.
Шестмесечна оперативна програма определя дейността на Столичния общински съвет като орган на местната политика. Тя се прави от председателя на СОС по предложения, направени от общинските съветници, районните кметове и столичния кмет.

Правомощия на Столичния общински съвет в изпълнение на местната политика
СОС има правото да изгражда и развива местната политика. По предложение на столичния кмет може да одобрява структурата на администрацията на общината. СОС има законното право да освобождава и да избира районни кметове и педседател на съвета.
Друго важно право на Столичния общински съвет като орган на местната политика е да преценява какви да са заплатите на районните кметове и на персонала по предложение на столичния кмет.
Сблюдавайки интересите на гражданите и прилагането на местната политика, СОС има правомощието да приеме бюджета за годината на Столична община и да следи и приема отчета за осъществяването му. В правото на СОС като орган на местната политика е да определя какъв ще е размера на местните такси и данъци.
СОС има правото да решава дали да се ползват кредити от банки, дали да се предоставят безлихвени заеми или да се емитират облигации. За да може да прилага максимално ефективно местната политика, СОС взима решения за приемане на различни прогнози и стратегии, програми и планове, касаещи териотрията на Столична община и жителите ѝ.
Отново с оглед правилното прилагане на местната политика, СОС преценява какви да са изискванията за осъществяване на дейността на юридическите и физическите лица в Столична община. Основната цел е да се съхранят всички екологични, исторически, социалните особености на общината, както и състоянието на инженерната и социалната инфраструктура като местна политика.
Като орган на местната политика Столичният общински съвет решва какво ще е участието на общината в различни сдружения на местаната власт в страната, в чужбина, в юридически лица с нестопанска цел. Същот така има правото да опредли своите представители там.
Столичният общински съвет като орган на местната политика според закона може да взима решение за смяна на имената на улици, паркове, площади, вилни зони, инжемерни съоръжения и всякакви обекти с общинско значение.
Друго важно законово право на Столичния общински съвет в качеството му на орган на местната политика е да взима решения за организиране и провеждане на общи събрания и референдуми на жителите на Столична община за въпроси, касаещи неговата компетентност.

Правилник за организацията и дейността на Столичния общински съвет като орган на местната политика
Според Правилника на органа на местаната политика Председателски съвет, в чийто състав влизат заместник-председателите на СОС и председатели на политическите групи или упълномощени от тях заместници подпомага Председателя на Столичния общински съвет.
Този председателски съвет се свиква за консултации по програмата и дневния ред на заседанията на СОС, касаещи местната политика, от Председателя, както и по други въпроси от дейността на СОС.

Права на Председателя на СОС като орган на местната политика
Председателят на СОС има правото да прави проект на дневния ред за заседанията на съвета за местаната политика. Може да организира и прави срещи и консултации с председателите на различните постоянни комисии и на групи общински съветници, с граждани, представители на различните политически партии и обществени организации.
За да се прилага правилно и съразмерно местната политика, Председателят на СОС има ангажимента да разпределя работните материали, които касаят дейността на СОС между неговите комисии базирано на компетентността им.
Председателят е ангажиран също така да гарантира добри условия за работата на различните комисии на СОС и на общинските съветници, упражняващи местна политика.
Длъжен е да контролира разходването на средствата, предвидени в бюджета на СО за издръжка на СОС и правилно прилагане на местната политика.

Промяна на Правилника за дейсността на СОС като орган на местната политика
Спед провеждане на изборите за местна власт, новият Столичн общински съвет предвижда промени в Правилника за дейността на СОС. Целта е той да направи работата на СОС като орган на местната политика достатъчно прозрачна и ефективна.
СОС ще се стреми към по-удобен и лесен достъп на обществеността до информация каква дейност извършва СОС. Гражданите трябва да са наясно какви решения се взимат и какви предложения се дават, касаещи местната политика.
Специално назначена работна група изготвя новия Правилник за местна политика, с който ще се съобразява СОС през настоящия си мандат. Очаква се на сайта на Столичния общински съвед да започнат да се качват всички доклади с проекти за решения, касаещи местната политика и дейността на комисиите на СОС. Има голяма вероятност на сайта да се предават заседанията на СОС, а записите да могат да се гледат в специално направен архив на сайта.
Очаква се публично достъпни да станат протоколите от заседанията на различните комисии, касаещи местната политика, както и как са гласували съветниците поименно, да се качват на сайта на СОС.
Важна промяна, която засяга метната политика, е възможността гражданите да отправят в писмен вид предложенията и въпросите си до дадена работна група, като председателят на конкретната група ще преценява дали тези предложения да бъдат включени като точка от дневния ред на поредното заседание на СОС за местната политика.
Състав на Столичния общински съвет като орган на местната политика
Дейност на Столичния общинския съвет като орган на местната политика
Правомощия на Столичния общински съвет в изпълнение на местната политика
Правилник за организацията и дейността на Столичния общински съвет като орган на местната политика
Права на Председателя на СОС като орган на местната политика
Промяна на Правилника за дейсността на СОС като орган на местната политика