Най-после минералната баня в Банкя ще отвори врати и ще приеме първите си посетители в петък на 30 септември т. г., съобщиха от пресцентъра на СОС.
Работното време е от 9:00 до 20:00 ч. всеки ден. Банята ще се управлява и стопанисва от общинското дружество Софийски имоти през следващите 3 години. Това реши СОС, след като повече от година не бе избран концесионер. Минералната баня в Банкя стоя затворена 2 години след завършването на ремонта за възстановяване на сградата, която повече близо 10 години бе в руини.
Концесионер ще управлява минералната баня в Банкя, трябва да построи и 25-метров закрит басейн
Точно когато трябваше да бъде отворена минералната баня през май на 2020 г., през март започна пандемията от COVID-19.
Утре, 29 септември 2022 г., ще бъде официалното откриване на минералната баня в Банкя и ще се проведе Ден на отворените врати. В обновената, но запазила автентичния си вид, могат да се разходят граждани и да направят обиколка. Началните часове са 11:00 ч., 14:00 ч. и 17:00 ч.
Царската вана в банята в Банкя е готова (СНИМКИ)
От 10 ч. утре на откриването ще присъства кметът на София Йорданка Фандъкова, председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев и кмета на Банкя Рангел Марков.
Възстановената минералната баня в Банкя е с зона за релаксация, термални зони, детски басеин с минерална вода, но са запазени оригиналните дърворезби на кабинките, входния салон с балконите и най-важното реставрирани са мидите, ембелма на банята, по фасадата на сградата.
Ремонтът на банята в Банкя е 530 дни, през април 2020 г. ще е готова (СНИМКИ)
Банята в Банкя е позната още като Царската баня, създадена по времето на цар Фердинанд. Проектирана е от мюнхенския архитект проф. Карл Хохедер, водещ специалист в създаването на подобни сгради в цяла Европа. Проф. Хохедер завършва проекта през 1906 г. и на 24 май 1911 г. банята е официално открита.
Банята в Банкя отваря до края на годината, реставрират детайли по снимки (ВИДЕО/СНИМКИ)
Реставрацията на Минералната баня, която бе извършена през последните години, върна автентичния вид на забележителната сграда в парка на Банкя, както и по отношение на интериора, така и на екстериора, разкриващи нейната културна и историческа стойност.
Ценните свойства на минералната вода, която се използва, са отдавна известни и това прави използването й препоръчвано за различни лечебни процедури и релаксация.
Именно съчетанието на гора с минерална вода - банята в Банкя, превръща градчето сред най-известните и предпочитани балнеолечебни курорти в България, а в днешно време СПА дестинация.
Коментари
Последни
Още 20 пожарникари заминават за Турция
Поредният полет, който Военновъздушните сили изпълняват за превоз на помощ след земетресението. Тази... Прочети още...
Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ награди дарителите за 2022 г.
Вчера, 7 февруари, се проведе церемония по награждаването на дарителите на Националната библиот... Прочети още...
Нови видове риби плуват в терариума на Софийския зоопарк
Обновеният терариум на Зоологическа градина в София вече приютява и много нови видове риби. Едн... Прочети още...
Световноизвестната пиеса „Арт“ ще бъде поставен на софийска сцена
Спектакълът „Арт" на Ясмина Реза ще бъде поставен на Камерна сцената на Младежки театър &bdquo... Прочети още...
Виж също
closeВ Банкя вече има гише за обслужване на хора с увреден слух...
Столичният район „Банкя“ вече има гише за административно обслужване на глухи и сляпо-глухи лица, съобщават ...
Прочети още keyboard_arrow_right