район „Нови Искър“, СО
Последни Най-четени Най-коментирани-
access_time 11/05/2023comment 0visibility 860
-
access_time 10/05/2023comment 0visibility 698
-
access_time 03/05/2023comment 0visibility 478
-
access_time 30/04/2023comment 0visibility 779
-
access_time 29/04/2023comment 0visibility 703
-
access_time 28/04/2023comment 0visibility 744
- Изграждат нова площадка в Нови Искър – фермерски пазар и мяс...
- Посолството на Израел се включи в засаждането на Новата гора...
- Облагородиха пл. „Гнилянска република“ в Нови Искър
- Започна градежът на нова църка в кв. Курило
- 100 социално слаби семейства от Нови Искър бяха подпомогнати...
- Подновява се залесяването на Новата гора на София - 2
-
access_time 03/04/2023comment 0visibility 917
-
access_time 01/04/2023comment 0visibility 655
-
access_time 27/03/2023comment 0visibility 1008
-
access_time 01/04/2023comment 0visibility 655
-
access_time 27/03/2023comment 0visibility 1008
-
access_time 24/03/2023comment 0visibility 798
-
access_time 17/03/2023comment 0visibility 1251
-
access_time 15/03/2023comment 0visibility 1366
-
access_time 13/03/2023comment 0visibility 719
-
access_time 09/03/2023comment 0visibility 543
-
access_time 03/03/2023comment 0visibility 1820
-
access_time 01/03/2023comment 0visibility 581
- Подреждат изложба на красиви ръкоделия в Нови Искър
- Таланти от Нови Искър подредиха изложба, посветена на Васил ...
- В софийското село Кътина зарязаха лозите (СНИМКИ)
- Весели танци и руйно вино белязаха зимния празник в с. Кубра...
- Вероника от кв. Кумарица поправи сама къщичка за книги
- СОС помага с 9200 лв. на семейството от Нови Искър, в чиято ...
- Читалището в с. Кубратово обявява конкурс на тема „България ...
- Площадът в Кумарица вече е с напълно нова визия
- Столетница от кв. Славовци учи деца и внуци на доброта и тру...
- „Нови Искър“ вече има гише за обслужване на хора с увреден с...
- Деца от с. Чепинци ще представят „Нови Искър“ на ученическит...
- Стотици станаха част от празника „Сурва“ в кв. "Гниляне" (СН...
Район Нови Искър

Територия на район Нови Искър
Район Нови Искър на практика е вторият след район Панчарево по големина в Столична община. Той е разположен на площ от 220 000 дка, 150 000 от които са обработваема земя. В пределите на район Нови Искър влизат кварталите Славовци, Кумарица, Курило, Изгрев, Гниляне, както и селата Балша, Войняговци, Доброславци, Житен, Кубратово, Кътина, Локорско, Мировяне, Негован, Подгумер, Световрачене и Чепинци.

В кварталите Гниляне, Кумарица, Кътина, Чепинци и Световрачене в район Нови Искър са открити минерални извори. Лечебните свойства на минералната вода в район Нови Искър са безспорни, но все още около тях няма курортни заведения. През град Нови Искър, район Нови Искър, минава река Нови Искър. През територията на район Нови Искър минават реките Червена, Блато, Кътинска, Лесновска, Подгумерска.
История на район Нови Искър
На територията на сегашния район Нови Искър е имало живот още преди 5000 години преди н.е. За това се съди от наличните селищните могили от тракийско време на територията на селата от район Нови ИскърНегован, Световрачане и Чепинци.

Край днешният административен център на район Нови Искър е преминавал главният римски път – Траяновия през 1 и 2 век от н.е.
Интересно е, че от 15 век много от селищата в сегашния район Нови Искър в турските данъчни регистри се записват с настоящите си наименования.
Административният център на столичния район Нови Искърима 5 квартала. Те са с интересна история. Имената им "Славовци", "Кумарица", "Курило" и "Гниляне" имат славянски корени. Според легендите първите жители на терените на Кумарица и Славовци са славяните.
Здравеопазване в район Нови Искър
За здравето на жителите на всички селища и квартали в район Нови Искър се грижи Медицински център 31 София. Във всяко едно от селата в район Нови Искърима лекарски и стоматологични кабинети.
В с. Подгумер, район Нови Искър, функционира Дом за възрастни с умствена изостаналост.
Образование и култура в район Нови Искър
В Селата и кварталите на район Нови Искър работят 6 детски градини в 4 филиала. В район НовиИскър има 6 основни училища и едно средно училище.
На територията на район Нови Искър функционират 15 читалища. В тях се развива активна културна дейност.
Забележителности в район Нови Искър
Територията на днешния район Нови Искър е изключително наситена с паметници на културата. Някои от тях дори са признати за паметници с национално значение.

Любопитна е историята на манастира „Св. Иван Рилски” в Курило, район Нови Искър. Този манастир, според преданията, бил един от първите в Софийската Света гора. Изграден бил до крепостта Белиград във времето на Първото българско царство. Манастирът бил сринат при османското нашествие. Същата била участта и на крепостта в район Нови Искър. Легендите говорят, че мощите на Йоан Рилски престояли за кратко в манастира през 1469 г. по време на преместването им от Търново към Рилския манастир. Близо до манастира в район Нови Искъримало лековито аязмо. От надпис, който стои в преддверието на сегашния храм, твърди, че жителите на селищата наоколо сами издигнали нов църква на мястото на старата през 1593 г. През 1596 г. църквата в район Нови Искър била изписана от Пимен Зографски. Новото изписване на църквата се случва през 1816 г.
За времето си манастирът в район Нови Искър бил просветно средище. В него било обособено килийно училище, продавали се книги и песнопойки.
За манастира „Св. вмчк Димитър Солунски” в Подгумер, район Нови Искър, се смята, че е издигнат през 13 век. Разрушен е през 14 век, когато идват турците. Над вратата на църквата към манастира се разчита 1597 г. Вероятно тогава църквата е била обновена. Пимен Софийски е направил стенописите на църквата. През 1848 г манастирът „Св. вмчк Димитър Солунски” в район Нови Искър, е издигнат наново от жителите на района наоколо.Васил Левски също е отсядал тук по време на пътуванията си в Софийско. Манастирът в район Нови Искър е имал особено богата библиотека.
Битувал легенди и за Манастир „Св. Теодор Стратилат” в с. Балша в район Нови Искър. Възрастта му не може да се определи с точност. В познатите легенди се изказват две предположения – 12 или 14 век. През 2003 г манастирът вече има нова визия и е осветен от патриарх Максим.
В район Нови Искър има и друга забележителна църква е „Св. Николай Мирликийски” в с. Негован. Тя е в завидно добро състояние. Издигната е през 1886. Неин майстор е резбаря Стойчо Любенов. Иконите са рисувани от Михаил Блажев от с. Тресонче и Иван Доспевски.
На площада във Войняговци, район Нови Искър, е разположена църквата „Света Петка”. Издигната е през 1869 г. и е от храмовете на Софийската Света гора. Не може да се отрече красотата на този храм в район Нови Искър. Тя е изградена от камък и е вкопана в земята, както било изискването на османците.
В Мировяне, район Нови Искър, се намира Църквата „Света Троица”. Тя също е каменна и е издигната през 1871 г. Строили са я майстори от Битолско. При отварянето на църквата е поставен дървен двуреден иконостас, а през 1880 г. е изографисана от Михаил Благовест и брат му.
Внимание заслужава и църквата „Св. Николай чудотворец” в с. Локорско в район Нови Искър. Храмът е използван за нуждите на близкото гробище. В самото начало, 1831 г църквата е била еднокорабна. По-късно, през 1866 г. се добавя квадратен притвор. Иконите на храма са дело на Коста Петрович Вальов и Димитър Христов Зограф от Самоков. Сега храмът е в руини.
В гробищния парк в Курило, в район Нови Искър, се намира църква „Успение Богородично”. Непосредствено до нея има останки от стария храм, който е бил построен през 8 век и е съборен, когато е правена ЖП линията. В район Нови Искър това е най-старата църква. Сегашната църква в миналото е играла ролята на параклис към стария храм.

Интересен обект в район Нови Искър са Кътинските пирамиди. Те се намират в южното подножие на Софийската планина и представляват земни образувания. Ерозията е помогнала за образуването им. Имат разнообразни форми. В основата са с цвят охра, а върховете са виненочервени. Те са природни забележителности и заемат 11 хектара.

В район Нови Искър се намира и старинната крепост „Белиград“. Тя е трябвало да пази входа на планината. Построена е от римляните с отбранителна цел. Легенди говорят, че последният ѝ собственик е имал огромно съкровище, което останало в таен тунел под земята при нашествието на турците.
Здравеопазване в район Нови Искър