Доброволци са се заели със задачата да възстановят имената на скулптурите в столичния парк "Заимов". За целта те търсят информация и съдействие от гражани и творци.
Паркът "Заимов" е единственият парк-галерия със съвременни скулптури в София, но освен, че са вандализирани, на тях липсват и информационни табелки, от които да става ясно чие е произведението, какво е неговото име и кога е създадено. Освен, че показва крайно неуважение към труда на авторите, това озадачава и гражданите, които не са наясно какво точно виждат пред себе си. За съжаление, през годините голяма част от информацията явно е изгубена в дебрите на администрацията.
Голяма част от скулптурите в парк "Заимов" са поръчани и поставени по проект - „Скулптура 2001“ - финансиран от Столична община и Министерството на културата. Участват имена като Иван Русев, Георги Чапкънов, Величко Минеков, Снежана Симеонова, Леда Старчева, Альоша Кафеджийски,Христо Харалампиев и др. На откриването на изложбата присъства и тогавашния премиер Иван Костов.
22 години по-късно голяма част от статуите са покрити с драсканици и/или вандализирани по друг начин. Няма и никога не е имало информационни табелки поне с имената на автора, името на творба и годината на нейното създаване, пише Димитър Димитров, който се е заел с нелеката задача да възстанови данните за скулптурите.
В отговор на въпрос по ЗДОИ от Столична община му предоставят само списък с творци, но не и имена на творби или точна локация. В базите данни на Държавен културен институт и в Регистъра на паметниците в София се намира само оскъдна информация. Възможно е дори повечето скулптури да не са с изрядни документи/паспорт и да не съществуват според общината.
Сега молим всеки, който би могъл да помогне с информация, или познава човек, който евентуално знае нещо, да се свърже с инициаторите на кампанията. Данните се събират в отворена база на адрес: https://childlike-vessel-53c.notion.site/44d6d69c8bc045ad9f53aa5aced58f8a
След като информацията бъде събрана, ще бъдат изготвени временни табелки , които да указват какво точно виждаме , казва Димитров. Целта, която си поставят гражданите е промяна в отношението на гражданите и общината към изкуството в парка. При следващ основен ремонт на парка в проекта ще се включат и постоянни информационни табели.
Коментари
Последни
Коледна елха грейна до храм „Св. Александър Невски“
Стотици столичани се събраха в центъра на София, за да видят на живо как ще светнат коледните светли... Прочети още...
В София глобиха над 170 пешеходци и 66 шофьора за 17 дни
И пешеходците грешат и не винаги са с предимство! Това показва статистиката за последните две седмиц... Прочети още...
Съветници искат изслушване в СОС на Топлофикация и Зелени системи за проблемите в София
Общинските съветници от групата на Местна коалиция "БСП за България" настояват за изслушване... Прочети още...
Кметът на София Васил Терзиев откри конгреса на Европейската гимнастика в София
Кметът на София Васил Терзиев откри конгреса на Европейската гимнастика в София, 1 - 2 декември. За ... Прочети още...
Виж също
closeСтроят нова детска градина в столичния Оборище...
Със символична първа копка беше даден стартът на строежа на новата детска градина в столичния район „Оборище&ldquo...
Прочети още keyboard_arrow_right