район „Панчарево“, СО
Последни Най-четени Най-коментирани-
access_time 20/11/2023comment 0visibility 369
-
access_time 20/11/2023comment 0visibility 390
-
access_time 31/10/2023comment 0visibility 618
-
access_time 13/10/2023comment 0visibility 1598
-
access_time 06/10/2023comment 0visibility 766
-
access_time 25/09/2023comment 0visibility 620
- Глобиха стопанка на куче, ухапало минаваща жена в с. Бистриц...
- Казичене светна със сърце в центъра на селото (СНИМКИ)
- Откриха новата сграда на детска градина „Щурче“ в Бистрица (...
- Хванаха столичанин, докато изхвърля клони на улица в Панчаре...
- Празник на музиката и събор „Успение Богородично” ще зарадва...
- Глоба заради изливане на отпадни води на улица в Панчарево
-
access_time 28/07/2023comment 0visibility 1000
-
access_time 08/07/2023comment 0visibility 2209
-
access_time 07/07/2023comment 0visibility 1247
-
access_time 08/07/2023comment 0visibility 2209
-
access_time 07/07/2023comment 0visibility 1247
-
access_time 04/07/2023comment 0visibility 807
-
access_time 27/06/2023comment 0visibility 1420
-
access_time 27/06/2023comment 0visibility 858
-
access_time 19/06/2023comment 0visibility 758
-
access_time 09/06/2023comment 0visibility 3306
-
access_time 07/06/2023comment 0visibility 1704
-
access_time 07/06/2023comment 0visibility 2245
- Глобиха нарушители, изсипали строителни отпадъци в с. Кокаля...
- РИОСВ издаде предписания за незабавно почистване на замърсен...
- Почистиха от храсталаци пътя между селата Панчарево и Бистри...
- Отново акт за изхвърляне на отпадъци в "Панчарево"
- Обмислят облекчаване на трафика по "Самоковско шосе"
- Нарушители получиха акт заради строителни отпадъци в Панчаре...
- Район Панчарево: Нямаме сигнал за сечта в Калфин дол до Бист...
- Доброволци и администрация чистиха терени в Панчарево
- Приключи строежът на нова детска градина в Бистрица
- Хората в Бистрица не искат строителство на 10 къщи в гората ...
- В район "Панчарево" ще обсъждат разширение на "Рилски водопр...
- Санкционираха фирма за транспортиране на земни маси без черг...
Район Панчарево

Разположение на район Панчарево
Столичният район Панчарево се разпростира на 364 743 дка площ и на практика е най-големия административен район в София.
Той е любимо място за релакс, спорт и туризъм не само за столичани, но и за гостите на София. Територията на район Панчарево обхваща част от лоното и склоновете на планината Витоша, Плана планина, както и на Лозенската планина. Район Панчарево заема и част от планинския участък на река Искър. Тук се намира и впечатляващия Панчаревски пролом.

В пределите на район Панчаревовлизат селата Панчарево, Бистрица, Лозен, Казичене, Кривина, Герман, Кокаляне, Долни Пасарел, Железница и Плана. Освен това район Панчарево включва местностите Камбаните, Детски град, тридесет вилни зони и няколко жилищни комплекса от затворен тип.
Административен център на район Панчарево е едноименното село. Разбира се, всички други села в пределите на район Панчарево имат свои кметове, а село Плана е с кметски наместник.

Административен център на район Панчарево
Както вече споменахме, адмистративен център на столичния район Панчарево е село Панчарево. То е със статут на балнеолечебен курорт. Този статут селото получава още през 1963 г. Административнията център на район Панчарево се намира на 12 км от централните части на столицата в югоизточна посока. Ако трябва да сме максимално точни, Панчарево се намира към края на Панчаревския пролом, точно между Лозенска планина и Витоша. Под Панчарево тече Бистришката река и се влива в Панчаревското езеро.
Има сведения, че още в дълбока древност на територията на район Панчарево и неговия административен център е имало живот. Тук са живели траки и римляни. Основна причина да има население тук, в бъдещия район Панчарево, толкова рано е наличието на термални извори. Местопложението на землището на район Панчарево също е допринесло значително – то се намира на кръстопът. Древното рударство е било добре развито.
Още в древността било известно, че има злато във всички реки, идващи от Витоша. Траките добре познавали лечебните свойства на минералните извори от територията на район Панчарево. Те обособили селище до тях и го нарекли Риляник, което в превод означава „изобилен извор“. В римско време изворите вече носели името Бани Чезаре. Аристокрацията се ползвала от тях.
В административния център на съвременния район Панчарево римляните построили минерална баня със седем басейна.

Панчаревското езеро в район Панчарево
Район Панчерево е благословен с Панчаревското езеро всъщност е обособен язовир в горното течение на река Искър. Тъй като е съвсем близо до София, а и природата в района е прекрасна, езерото в район Панчаревое любима точка за отдих и забавления сред природата. Езерото е край курорта Панчарево и Минералните извори.
За построяването на Панчаревското езеро в район Панчарево водеща роля има столичният кмет инж. Иван Иванов, заемал поста от 1934 до 1944 г. Бил изграден бент, за да се обособи езерото. Завиряването се осъществило от 1954 до 1957 г.
През годините водите на едноименното езеро в район Панчаревоса били използвани за практикуване на водни спортове, напояване и водоснабдяване. Първата гребна база в район Панчарево се появява през 1966 г.През 1968 г. вече съществува Национална гребна база. За времето си тя е най-модерната в цялата страна. Езерото в район Панчарево има капацитета да поеме организацията и провеждането на състезания с олимпийски ранг. Край езерото в бъдещия район Панчарево се издигат трибуни и кула за наблюдение. Прави се разширяване на обиколната алея, за да може да се направи път, по който да се снимат състезания и да има добра видимост върху 2100 метровото трасе.

Корабчето „Созопол“ се е движило през 80-те години на миналия век по водите на езерото в район Панчарево и забалявало туристите там. То е поемало до 20 човека на борда си за разходка в езерото. Уникалният ресторант „Лебед“, който през 1987 – 1988 г е бил домакин на вторито по рода си в Европа вариете, е истински хит в район Панчарево. Сцената, на която българските естрадни певци се преставяли, била плаваща.
Крепостта Урвич в район Подуяне
Не случайно район Панчарево е обект на голям туристически интерес. Не само минералната вода и Панчаревското езеро са привлекателни за туристите. Почитателите на историческите забележителлности има какво да видят в район Панчарево. Близо до село Панчарево е разположена крепостта Урвич. Отдалечена е на 20 км от централната част на столицата. Педполага се, че крепостта е издигната около 9 -10 век, но е спомента официално през 13 – 14 век, когато е съществувала Втората българска държава.
Знае се, че тази крепост в район Панчаревое била със стратегическа роля при защита на София. Свързва се с цар Иван Александър и синовете му. В народното творчество битуват песни за цар Ясен, за който се предполага, че е най-малия син на цар Иван Асен.

Минерални извори в район Панчарево
Минералното находище в район Панчарево се намира на брега на едноименното езеро. Благодарение на него район Панчарево вече години наред е в списъка на предпочитаните балнеологични курорти. Водата от това находище е собственост на държавата. Свойствата ѝ са били известни на древното население по тези земи и се е използвала с лечебни цели. Основните характеристики на минералната вода в район Панчарево са: температура 47.7 градиса, слаба минерализация, хидрокарбонатнокалциева и магнезиева. В район Панчарево идват да се лекуват хора със заболявания на периферната нервна система, опорно-двигателния апарат, стомашно-чревни и бъбречни проблеми.

Урвички манастир в район Панчарево
Урвичкият манастир „Свети Николай Летни“ е познат в район Панчарево и с името Панчаревски манастир. Манастирът е действащ иняма монаси. Разположен е на 8 км. от село Панчарево. В миналото манастирът е бил от най-големите в района на София. Характерно за късното Средновековие било около крепостите да се издигат големи манастири. Крепостта, черквата към крепостта „Св. Илия“, Кокалянския манастир и Урвичкия манастир сформирали т.нар. Урвичкикрепостен комплекс. Манастирът е бил унищожен след нахлуването на турците, а монасите му били изгорени.
Кокалянски манастир в район Панчарево
Кокалянският манастир в район Панчарево се нарича „Свети Архангел Михаил“ и е мъжки манастир. Намира се в Плана планина, на 4 км от с. Кокаляне. Манастирът е издигнат по времето на зар Смауил, в 9 век. Манастирът е бил книжовно средище по време на Турското робство.
От всичко казано до момента е видно, че район Панчарево предлага разнообразни начини за приятно прекарване на свободното време и рехабилитация. Прекарасната природа, историческите и културни забележителности, както и минералните извори ще задоволят всяко предпочитание.
Разположение на район Панчарево
Административен център на район Панчарево
Панчаревското езеро в район Панчарево
Крепостта Урвич в район Подуяне
Минерални извори в район Панчарево