район „Сердика“, СО
Последни Най-четени Най-коментирани-
access_time 25/07/2023comment 0visibility 809
-
access_time 19/07/2023comment 0visibility 2337
-
access_time 18/07/2023comment 0visibility 630
-
access_time 18/07/2023comment 0visibility 461
-
access_time 13/07/2023comment 0visibility 545
-
access_time 07/07/2023comment 0visibility 20530
- Творби от тел привличат столичани в метростанция „Централна ...
- До месец приключва реставрацията на дома на Райна Княгиня в ...
- Търсят се дарители за сбирката в къщата музей на Васил Левск...
- Отново ще вдигат стари коли в Сердика
- Изграждат стрийт фитнес между блоковете в Сердика
- "Защото кръвта е живот“ събра доброволци в Сердика
-
access_time 28/05/2023comment 0visibility 1164
-
access_time 26/05/2023comment 0visibility 1196
-
access_time 26/05/2023comment 0visibility 1916
-
access_time 26/05/2023comment 0visibility 1196
-
access_time 26/05/2023comment 0visibility 1916
-
access_time 25/05/2023comment 0visibility 1503
-
access_time 23/05/2023comment 0visibility 32477
-
access_time 18/05/2023comment 0visibility 744
-
access_time 15/05/2023comment 0visibility 722
-
access_time 29/04/2023comment 0visibility 660
-
access_time 29/04/2023comment 0visibility 813
-
access_time 26/04/2023comment 0visibility 1242
- Започна пръскането срещу насекоми и гризачи в район Сердика
- Ремонтираха пешеходния подлез на столичния бул. „Княгиня Мар...
- Ремонтират спортната площадка в 59. ОбУ „Васил Левски“
- Започна ремонтът на къща-музей "В. Левски" в столичния кв. Б...
- Спряха засипване със земни маси в столичния кв. Бенковски (С...
- Премахнаха стари коли от район „Сердика“ (СНИМКИ)
- Аварийни екипи спасиха коте, покатерено на дърво в кв. Баниш...
- Реставрират къщата музей на Васил Левски в Сердика
- Традициите оживяха на Тодоровден в район Сердика (СНИМКИ)
- Кушия и демонстрации за Тодоровден в столичния кв. Бенковски
- Столичната полиция ще отбележи Тодоровден в кв. "Бенковски"
- Кметът на Сердика с отличие от Национално сдружение на сирац...
Район Сердика
Територия на район Сердика
Столичният район Сердика е разположен в централната част на София. В пределите на район Сердика се включват кварталите Фондови жилища, Банишора, Орландовци, Малашевци, Бенковски и централната част на Драз махала. Може да се каже, че район Сердика е един от най-старите райони на столицата. Населението на район Сердика е приблизително 47 000 души.

Образование в район Сердика
На територията на район Сердикафункционират шест детски градини, три обединени детски заведения, една ясла, четири основни училища, три средни образователни училища, една профилирана гимназия по изобразителни изкуства, четири техникума и седем читалища.
48- мо основно училище “Йосиф Ковачев” e създадено през 1907 г. Повече от век е просветен център в район Сердика. В началото се е казвало „Ген. Столетов“, след това получава сегашното си име. Йосиф Ковачев дарява земя и пари за построяване на сградата на училището. Училището в район Сердикае специализирано в изучаването на чужди езици.
Друго училище в район Сердика с над сто годишна история е 59 ОУ „Васил Левски”. То е основано през 1892 г. До 1922 г. училището в район Сердика е известно като Малашевското училище. Настоящото си име получава през 1945 г. В училището кипи активна учебна и културна дейност. Децата взимат участие в различни училищни проекти и самодейни дейности, с което прославят училището и район Сердика.
60 основно училище “Св.св. Кирил и Методий” е най-старото училище в район Сердика. То е основано през 1842 г. В началото функционира като килийно училище. От 1919 г. училището се помещава в настоящата си сграда.
В район Сердика се намира и Профилираната гимназия за изобразителни изкуства „Професор Николай Райнов". Тук се изучават живопис, графика, скулптура, графичен дизайн, иконопис и керамика. В гимназията преподават известни художници. Така децата черпят знания и мнения директно от „извора“.

Култура в район Сердика
На територията на район Сердика функционират седем читалища. Както и преди, така и сега те са средища на културата и просветата.
Народно читалище "Цар Борис ІІІ" в район Сердика има засилено присъствие в обществения и културен живот на столицата. През 1998 г. кметството на район Сердика финансира ремонта на читалищната сграда. Хорът на Софийските момчета в район Сердика се подготвя в читалището. Диригент на хора е Адриана Благоева. Хорът е с изключително богат репертоар и е първият по рода си.
Друг изявен състав на читалището е Фолклорният танцов ансамбъл "Балкан" в район Сердика. Единствен в страната е и Мандолиненият оркестър "Орфей" при читалището. Висок професионализъм демонстрира и балетната формация „Стрела Арт“.
Народно читалище “Г.Бенковски”в район Сердикае събрало в себе си две стари читалища - “Пробуда” от 1911 г. и “Иван Вазов” от 1921 г. През 1965 г. се появява новото читалище с име „Г. Бенковски“. Читалището разполага с богата библиотека.
Народно читалище “Веда” в район Сердика е специализирано в подготовката на танцови формации. Клубът по спортни танци “Брилянт” печели редица награди и титли. В читалището функционира школа по класически балет. Последната създадена танцова формация е групата по брейк.
Народно читалище “П.Славейков” в район Сердика е основано през 1919 г. Библиотечният му фонд е изключително богат и непрекъснато се увеличава. Тук се подготвят децата от вокална група “Славейче”.

Здравеопазване в район Сердика
На територията на район Сердика функционират ІІ и V градски болници. Тук се намира Транспортния медицински институт, Седми и Девети ДКЦ и СЦ-2.

Забележителности в район Сердика
В пределите на район Сердика има редица забележителности и важни за столицата обекти. Централният столичен булевард „Княгиня Мария-Луиза“ по социалистическо време е носил името „Георги Димитров“.
В район Сердика се намира и друга известна столична улица – „Георги Раковски“ или както е по-известна „Раковска“. Често я наричат театралната улица тъй като по нея са разположени редица театри, начело с Народния театър „Иван Вазов“.
На територията на район Сердика са разположени Централната автогара и Централна ЖП гара. Автогарата отваря врати праз 2004 г. Тя изпраща и приема множество автобуси от и за страната и чужбина.

Централна гара София в район Сердика е най-голямата ЖП гара в страната. Тя е разположена на бул. „Мария – Луиза“. Настоящата сграда на гарата е построена през 1974 г. Първоначално гарата се е помещавала в сграда, проектирана от Антонин Колар, Богдан Прошек и Т. Марков. Откриването ѝ е през 1888 г. По това време през софийската гара минавали “Симплон – Ориент експрес” и “Директ – Ориент експрес”. Сградата е най-впечатляващата за Балканите. Разполагала е с три чакални за различните класи.
В пределите на район Сердика са разположени и Централните софийски гробища. Освен, че е най-голямото гробище в столицата, в него да положени тленните останки на редицаизвестни личности – Алеко Константинов, Димитър Димов, Димитър Талев, Христо Смирненски и много други.
Друг интересен обект в район Сердика е Централният софийски затвор. Това е един от най-старите и най-големи затвори в страната. Разположен е на площ от 3700 кв.м.
Емблематичният за столицата Лъвов мост също е на територията на район Сердика. Идеята за изграждането на Лъвов мост принадлежи на Христо Данов. Замислен е като възпоменателен комплекс за загиналите на това място българи. До мястото, където се издига сега моста в район Сердика са обесени Стойчо Рашков и Тодор Малеев, участници в априлското въстание. Единият от софийските книжари, Георги Стоицев, също е бил екзекутиран тук. Тази идея е посрещната с ентусиазъм и фирмата на братя Прошек се заема с изграждането на моста. Вацлав Прошек дава идеята за украсата и строежа на моста. Лъвовете са символи на героизма на загиналите и в частност четиримата обесени книжари. Те са изработени от бронз от „Рудолф Филип Вагнер“ – австрийска фирма. Идеята не е осъществена изцяло. Издигнат е моста с четирите лъва. Цената за времето си е огромна – 260 000 лв. Мостът е издигнат на мястото на Шарения мост.
Днес Лъвов мост е главно и изключително натоварено столични кръстовище в район Сердика. Той е живописна връзка на Автогарата и Централна гара с центъра на София. Дължината му е 26 метра, ширината е 18.1 метра. Заради четирите бронзови лъва, получава името Лъвов мост. Около моста е трябвало да има кръгов площад, а моста да е централен елемент, издигащ се над Владайската река.
През последните години, след пълна реконструкция, Лъвовият мост в район Сердика става почти изцяло пешеходна зона. Единствено столичните трамваи преминават през него. Отстрани на моста още стои паметната плоча, посветена на Георги Стоицев.