Драгомир Драганов е посветил цялото си свободно време, жар и ентусиазъм за подготовката на две изложби, посветени на голямата му страст – българския цирк.
Навръх Голяма Богородица той обяви, че на 12 септември в Музея за история на София ще се открие изложба посветена на 40 годишнината от изгарянето на Софийския държавен цирк.
„Върху създаването на софийския проект и работих със сплотен колектив на музея ръководен от доцент Валентина Върбанова. Безценни артефакти от семейния си архив предостави Константин Ачков - наследник на архитект Ерослав Станков - създател на проекта на култовата сграда“, казва телевизионният водещ, влюбен в цирка.
Доцент Ненко Атанасов, преподавател в катедра "Плакат и визуална комуникация" в Националната Художествена Академия познавам от преди година, когато той и студентите му посетиха неколкократно изложбата в галерия "Райко Алексиев" в София, а по-късно ми подариха дигитализирани курсовите си работи на тема "Цирков плакат", добавя Драго.
На профила си във Фейсбук той поддържа интереса към изложбата с чести постове. В един от тях пише: „Един от първите хора с които споделих идеята си, след успешно проведените първоначални разговори с екипа на Музея за история на София, беше скъпата ми приятелка Елена Зайка. Изключително популярна циркова художничка, прочута с плакатите си за цирковия фестивал в Монте Карло, цирк Буглион в Париж и московския цирк Никулин.
Елена ме подкрепи в инициативата да преиздам написаната от Йордан Демирев история на създаването и развитието на българското цирково изкуство и нарисува корицата на обогатеното с 300 снимки издание. Картината и се превърна и в плакат на изложбата на 125 циркови плаката от колекцията ми посветена на 125 годишнината от създаването на първата българска професионална циркова трупа. Вярвах, че ще ме подкрепи отново и днес искам да благодаря от цялото си сърце на нея и невероятния и съпруг Алексей за приятелската обич и уважение към моята мисия.
Приятели, надявам се плаката за изложбата “Ех, този цирк!” да Ви харесва и споделен в социалните Ви мрежи да се превърне в общия ни знак за памет за “Златния век” в историята на една културна институция.
С още една малка, но съществена подробност за изложбите, които предстоят искам да Ви запозная днес. По тъжния повод - 40 години от изгарянето на Софийския държавен цирк подготвих брошура на български и английски език. В 50 страници с десетки снимки разказвам историята на тази уникална сграда и живота под нейния купол. Всеки, който би искал да я притежава може да ми напише на лично съобщение. Разпространява се безплатно“, завършва Драгомир Драганов.
От дете той е „заразен“ от щастливия вирус на цирковото изкуство. На него принадлежи идеята за създаване на виртуален музей, който той поддържа със собствени сили, средства и дарения.
Маги Гигова
Коментари
Последни
Коледна елха грейна до храм „Св. Александър Невски“
Стотици столичани се събраха в центъра на София, за да видят на живо как ще светнат коледните светли... Прочети още...
Съветници искат изслушване в СОС на Топлофикация и Зелени системи за проблемите в София
Общинските съветници от групата на Местна коалиция "БСП за България" настояват за изслушване... Прочети още...
Кметът на София Васил Терзиев откри конгреса на Европейската гимнастика в София
Кметът на София Васил Терзиев откри конгреса на Европейската гимнастика в София, 1 - 2 декември. За ... Прочети още...
Борис Бонев: ГЕРБ в СОС са разцепени, опитват се да вкарват клинове между мен и Терзиев
"Групата на ГЕРБ в СОС е разцепена, опитват се да вкарват клинове между мен и Васил Терзиев. Между г... Прочети още...
Виж също
close"Емигранти" по БНТ в памет на режисьора Людмил Тодоров...
В памет на режисьора, сценарист, писател и актьор Людмил Тодоров, който ни напусна преди дни, Българската национална тел...
Прочети още keyboard_arrow_right