Специалисти от Клиниката по гастроентерология към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в София направиха задълбочен статистически анализ, който установява честотата на рак на дебелото черво при пациентите с хронични възпалителни чревни заболявания (ХВЧЗ). Докладът показва кои са най-честите локализации и посочва пациентите с най-висок риск от развитие на такова усложнение, посочват от здравното заведение.
Анализът е във връзка със Световния ден на възпалителните чревни заболявания, който отбелязваме днес.
Изследването се състои от няколко отделни проучвания и е дело на гастроентеролога д-р Христо Вълков, под научното ръководство на проф. Пламен Пенчев. То обхваща 9-годишен период и включва 470 хоспитализирани пациенти от Клиника по гастроентерология на ИСУЛ с възпалително чревно заболяване, които имат засягане и на дебелото черво.
За едно от проучванията Клиниката по гастроентерология, която е и най-големият за страната център за диагностика и лечение на възпалителни чревни заболявания, получи наскоро престижната награда „Top UR-CARE Recruiter 2022“ на Европейската Крон и колит организация (ECCO).
Сред изводите, до които е достигнал д-р Вълков, който наскоро защити и дисертация на същата тема, са:
-Честотата на предраковите лезии, които могат да преминат в колоректален карцином сред пациентите с ХВЧЗ е 7%.
- Предраковите лезии най-често са локализирани в ректума и ляв колон като обикновено са под формата на полипи.
- Колоректалните аденоми съставляват най-честия тип предракови лезии при пациентите с ХВЧЗ.
- 9.5 години е средния период от диагнозата на ХВЧЗ до откриването на колоректална дисплазия (предракови клетки).
Тези данни, както и въвеждането на пациентите в дигиталната платформа на Европейската Крон и колит организация - UR – CARE, за което Клиниката по гастроентерология получи специална награда от международната организация, ще помогнат на българските лекари да отграничат пациентите с ХВЧЗ и повишен риск от развитието на колоректален рак.
„Нашата основна цел е да се грижим така за пациентите с ХВЧЗ, които лекуваме и проследяваме, че да им осигурим едно добро качество на живот и да не допуснем развитието на злокачествени усложнения“, обясни проф. Пламен Пенчев, гастроентеролог в Клиниката по гастроентерология на ИСУЛ и един от най-големите експерти в България в диагностиката и лечението на ХВЧЗ.
Според него основният проблем е, че едва малка част от пациентите с тези заболявания, които по световни епидемиологични данни би следвало в България да са между 12 и 20 000, наистина се лекуват и проследяват. А става въпрос за млади хора, в активна възраст - между 15 и 35 години, които остават недиагностицирани, качеството им на живот страда и ако не бъдат лекувани са изложени на риск от тежки усложнения. Причината е липсата на национален регистър, нещо, за което д-р Пенчев се бори от години, в който пациенти от цялата страна да бъдат регистрирани и проследявани.
УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ е една от малкото болници у нас, която може да предложи комплексно лечение на пациентите с Болест на Крон и Улцерозен колит – от поставянето на диагнозата, през назначението на адекватна кортикостероидна или биологична терапия до хирургично лечение на усложненията.
Това е и причината в Клиниката по хирургия да постъпват най-тежките случаи в България.
„За съжаление при пациентите с възпалителни чревни заболявания не рядко се стига до оперативно лечение, положителната новина е, както показва и проучването на колегите, че сравнително рядко става въпрос за рак на дебелото черво – в повечето случаи са други усложнения в следствие на ХВЧЗ. При пациентите с улцерозен колит – в около 10% от случаите има нужда и от хируртично лечение, докато при тези с болест на Крон – до 60%“, обяснява д-р Георги Желев, който, заедно с началника на Клиниката по хирургия на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ проф. д-р Николай Пенков, са сред лекарите с най-голям опит в България в хирургичното лечение на усложненията от ХВЧЗ.
Коментари
Последни
В София глобиха над 170 пешеходци и 66 шофьора за 17 дни
И пешеходците грешат и не винаги са с предимство! Това показва статистиката за последните две седмиц... Прочети още...
Докторската градина в София светна, изчистиха падналите клони
Отново красива и привлекателна е Докторската градина в София, след като бе почистена от събраните на... Прочети още...
Международния ден на хората с увреждания: „Всички заедно“ под купола на столичното Ларго
Столичната община организира благотворително събитие под надслов „Всички заедно“ 2023, п... Прочети още...
Столична община подмени безплатно отоплението на над 7000 домакинства
Над 7000 домакинства в София са с ново и екологично отопление. Преди това те са се отоплявали на твъ... Прочети още...
Виж също
closeИзследват безплатно и анонимно за ХИВ/СПИН в центъра на София...
Столичната Регионална здравна инспекция организира анонимен и безплатен пункт за всички желаещи да се изследват за ХИВ/С...
Прочети още keyboard_arrow_right