Проучването „Национален анализ на въздействието на COVID-19 при пациенти със сърдечно-съдови, онкологични или хронични белодробни заболявания в контекста на Източноевропейска страна с нисък процент на ваксинация. България март 2020 – април 2022“ беше публикувано в The British Medical Journal, съобщават от столичната УМБАЛ „Царица Йоанна“ – ИСУЛ.
The BMJ e издание на Британската медицинска асоциация и е едно от най-престижните медицински списания в света.
Автори на проучването са д-р Георги Димитров (лекар със специалност онкология и генетика в Клиниката по медицинска онкология на ИСУЛ“), д-р Трифон Вълков, (специалист по Инфекциозни болести в Инфекциозна болница – София), д-р Христиана Бацелова (епидемиолог в Катедра „Епидемиология и медицина на бедствените ситуации – МУ-Пловдив), проф. Огнян Кунчев, (Институт по математика и информатика – Българска академия на науките), проф. Георги Момеков (председател на Българското научно дружество по фармация и ръководител на катедра „Фармакология, фармакотерапия и токсикология” при Фармацевтичен факултет на МУ, София.
„Резултатите недвусмислено показват, че България се е провалила в кампанията за ваксиниране, особено при високорисковите пациенти със социално значими заболявания като сърдечно-съдови заболявания /ССЗ/, солидни злокачествени заболявания и хронични белодробни заболявания /ХБЗ/, за които няколко проучвания, включително и настоящето, са показали ясни ползи“, обяснява д-р Георги Димитров, за когото през последните години борбата с короновирусната пандемия се превърна в лична кауза.
Заедно с д-р Трифон Вълков и с подкрепата на Български лекарски съюз, той беше автор на първия и единствен в България Национален интерактивен Справочника за лечение на COVID-19.
Проучването доказва, че в трите кохорти, ваксинираните пациенти са със значително намален брой амбулаторни случаи, хоспитализации, приемане в интензивно отделение и смъртност в болница.
Общо 1 126 946 пациенти с потвърден COVID-19 на национално ниво са анализирани ретроспективно между март 2020 г. и април 2022 г., като са използвани данни от Единния информационен портал на Министерството на здравеопазването, стартиран през март 2020 г.
Смъртните случаи, свързани с ковид, в този период са 24 124, което означава, че 1 на 270 човека е починал от COVID-19 при средна глобална стойност за този период 1 на 1285.
„Доколкото ни е известно, това е първото проучване, което директно сравнява резултатите на ваксинирани и неваксинирани пациенти с COVID-19“, пояснява онкологът в Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ д-р Георги Димитров.
Според проучването смъртните случаи, свързани с коронавируса в този период са 24 124, което означава, че 1 на 270 човека е починал от COVID-19 при средна глобална стойност за този период 1 на 1285.
Коментари
Последни
БМВ се приземи в магазина на бензиностанция на "Опълченска"
Поредният опит за влизане с автомобил в магазин направи собственик на БМВ тази вечер. Той се стигна ... Прочети още...
Новините в София: Най-важното за деня 29 ноември 2023 г.
Столица.bg ви представя вечерния информационен бюлетин с акцентите от София на 29 ноември. Ясни са ... Прочети още...
Изтъркана зебра и неизхвърлен боклук тормозят живеещи в Драгалевци
Неихвърлен боклук продължава да тормози живеещи в столичния квартал Драгалевци, район Витоша-Столичн... Прочети още...
Без правила, хаос и нарушители превзеха Студентски град
Обитатели от цялата страна създават хаос и спират движението в Студентски град, видя Столица.b... Прочети още...
Виж също
closeДесетки столичани дариха кръв на „Щедрия вторник” във ВМА...
Близо 30 души се включиха в кръводарителската акцията на Военномедицинска академия – София, която се организира по...
Прочети още keyboard_arrow_right